High Five for Eco Life е заглавието на пореден младежки обмен по програма Еразъм +, който се проведе в периода 19 – 26 ноември във великотърновското село Миндя и събра общо 19 на брой бяха от държавите България, Румъния и Португалия. Проектът имаше за цел да проучи и повиши осведомеността за екологичното изкуство сред младите хора и да укрепи общоевропейската мрежа в областта на екологията и превенцията на горските пожари.
Проектът в рамките на седмица се опита да постигне следните цели, които са приоритет на организацията домакин през последните години:
- Изследване на концепцията за екологично изкуство и творечските възможсти, които то дава пред младите хора;
- Споделяне на знания и информация помежду си за екологичните предизвикателства в нашите страни и намиране на тяхното решение;
- Популяризиране на 4R: Намаляване, повторно използване, рециклиране и възстановяване;
- Насърчаване на интелигентно екологично поведение за избягване на горски пожари;
- Създаване на екологично изкуство;
- Повишаване на информираността за програма Еразъм+ сред младите хора.
Всички тези цели се стремихме да постигнем чрез средствата на неформално обучение и кампании за повишаване на осведомеността и въздействието, водещи до променено и по-устойчиво поведение в нашите мултикултурни общности, споделиха още организаторите на обучението.
По време на обмена се изработиха две брошури от участтниците, които бяха напечатани и разпространени в селото, в къщата за гости, местния клуб, а и останаха като архив за бъдещи проекти на организацията домакин, които предстои да се реализират в региона. Те бяха и споделени като ПДФ файлове онлайн във фейсбук страниците на организациите, както и в новия не отдавна създаден от доброволци сайт за екологични теми и устойчив начин на живот mindya-community.org, който ще се развива и поддържа от младежи, доброволци и участници в различни проекти в село Миндя и еко център Миндя Комюнити.
Организаторите споделиха и една от акциите с бъдещ отпечатък, направена по време на обмена, а именно залесяване, организирано в допълнение към основните дейности. Всеки участник засади поне едно дръвче от видовете липа – 2 бр, кипарис – 5 бр, червен дъб – 1 бр, туя – 7 бр, бреза – 7 бр. Мястото, където се организира залесяването в бъдеще ще се използва от организацията домакин за организиране на събития и културни дейности (ще се изгради сцена), за провеждане на екологични и доброволчески проекти, младежки дейности, локални мероприятия.