Черно море е една от най-уязвимите екосистеми в Европа поради затворения си басейн и факта, че в него се вливат някои от най-големите реки на Европа (Дунав, Днепър, Дон). Мерките за опазването на тази крехка екосистема трябва да включват различни сектори, а обществото през последните години става все по-чувствително към екологичните проблеми и проявява желание за действие към намаляване на натиска върху тази крехка екосистема. Различни въздействия и заплахи влияят отрицателно на Черно море: свръхулов и намаляване на рибните запаси, замърсяване и навлизане на чужди инвазивни видове, климатични промени и др.
Проект BLACK SEA WATCH е съвместна инициатива на сдружение Зелени Балкани, България и фондация TUDAV, Турция целяща да повиши обществената информираност за биоразнообразието на Черно море и да стимулира развитието на „гражданската наука“ – събиране на информация за наблюдения и редовен мониторинг на различни видове растения и животни от любители.
За целта е разработено мобилното приложение BLACKSEAWATCH за телефони, което вече е свободно достъпно с версии за Android в Google Play и iOS в Apple store. Допълнително е разработен и уебсайт BLACKSEAWATCH.ORG, който ще даде възможност на хора, които не ползват смартфони да се включат в събирането на данни и да се превърнат в учени-любители. Мобилната версия на уебсайта ще помогне на ползвателите на мобилни телефони, работещи с друга операционна система освен Android и iOS да подават информация за своите наблюдения и открития.
Ползването на мобилното приложение и уебсайта
изисква проста регистрация чрез ел. поща и парола. След регистрация ползвателите имат възможност да качват своите наблюдения чрез снимки, като допълват с информация за местоположение, дата, предположения за наблюдаван вид и допълнителни коментари. Експерти по съответните групи растения и животни ще преглеждат и проверяват подадената информация и след одобряване ще се визуализира на обща карта. Всички наблюдения ще могат да се филтрират по групи и видове и да се визуализират върху картата. Мобилното приложение има четири основни страници. Три от тях имат достъп от икони разположени в лента отдолу – начална страница отляво показваща всички наблюдения по групи организми, централна страница за вход и качване на снимки с информация и дясна страница водеща към Списък с видове, служещ като помагало на природолюбителите ползващи приложението. Четвъртата икона, разположена горе вдясно насочва към страница с информация за проекта и дава възможност за избор на език – Английски, Български или Турски.
Надяваме се, че ползването на модерни средства ще привлече повече хора към проучване и опазване на уязвимите обитатели на Черно море.
Проектът се съ-финансира от Европейския съюз и Република Турция в рамките на програма Диалог за гражданско общество IV.
За контакти:
Димитър Попов – 0885108712, dpopov@greenbalkans.org